یخچال

چگونه بفهمیم گاز یخچال تمام شده است؟

چگونه بفهمیم گاز یخچال تمام شده است؟

تمام محصولات خانگی موجود در بازار در زندگی روزمره بسیار مهم هستند. البته باید گفت طریقه ی استفاده و مصرف آن نیز جزو نکات مهم به حساب می آید. گاهی اوقات فرد هنگام تمیز کردم محصول خود به آن ناخواسته آسیب می رساند. در این صورت باید قطعات آن محصول مورد بررسی قرار بگیرد و تعمیر شود.

حتی در حالت عادی هر چند وقت یکبار فرد باید قطعات دستگاه را بررسی کند. با انجام این کارها طول عمر محصول بالا رفته و کارایی با کیفیت تری خواهد داشت. یخچال یکی از واجب ترین وسیله در محیط است

. چرا که فرد تمام مواد غذایی مصرفی خود را داخل آن نگه می دارد. پس خرید یک برند خوب برای کاربر اهمیت ویژه ای دارد. ما در این مقاله سعی داریم تا دلایل فهمیدن تمام شدن گاز یخچال را بازگو کنیم. با ما در ادامه ی این گفت و گو همراه باشید. 

 

چگونه بفهمیم گاز یخچال تمام شده است؟

عملیات خنک سازی و فریز کردن مواد غذایی به گاز بستگی دارد. به عبارتی می توان گفت گاز کار خنک کرد را بر عهده دارد. حال اگر گاز کم شود دمای یخچال تحت تاثیر قرار گرفته و مواد خنک نمی شوند. بعضی مواقع فرد از این واقعه خبر نداشته و تمام مواد غذایی خراب می شوند.

کم شدن گاز دلایل مختلفی داشته که به همه ی آن ها اشاره خواهیم کرد. اول از هر نکته ای باید گفت گاز به هیچ عنوان تمام نمی شود تنها کم می شود. اگر کمپرسور یخچال شما به کار خود ادامه می دهد اما داخل محصول گرم شده گاز کم شده است. پس یکی از دلایل کم بودن گاز گرم شدن داخل یخچال فریزر می باشد.

کندانسور یخچال معمولا باید گرم باشد زیرا گاز از آنجا خارج می شود. فرد به راحتی می تواند به قسمت پشتی یخچال دسترسی پیدا کند. اگر دمای کندانسور سرد باشد نشانه ی کم شدن گاز است زیرا این بخش باید همیشه گرم باشد. یکی دیگر از نشانه های کم شدن گاز به مشام رسیدن بوی نامطبوع است.

این نوع گازها هیچ بویی ندارند اما در حال کم شدن برای اطلاع دادن بو را ایجاد می کنند. اما یکی دیگر از این نکات که کم‌تر کسی آن را می‌داند کار کردن دائم کمپرسور است.

کمپرسور یخچال به طور طبیعی گاهی اوقات کار نمی کند. اما زمانی که گاز یخچال کم شد این قطعه به طور مداوم کار می کند. با توجه به این نشانه ها کاربر زود به کم شدن گاز پی برده و جهت رفع آن اقدام می کند.

 

چرا گاز یخچال کم شده و دلایل اصلی آن چیست؟

هر یخچالی روزی دچار کم شدن گاز می شود. اما اگر فرد نشانه های آن را بداند از بروز مشکلات جدی تر پیشگیری می کند. معمولا کم شدن گاز چند دلیل دارد که برخی از آن ها با دخالت کاربر است. سیکل تبرید موجود در یخچال محل شبکه ی لوله ها می باشد.

اگر چندین سال طولانی از یخچال استفاده شود به طور طبیعی لوله ها دچار فرسودگی می شوند. بعد از فرسوده شدن لوله یا زنگ می زند یا ترک پیدا می کند. در این حالت گاز یخچال کم خواهد شد. البته باید گفت هر وسیله ای بعد از عمر طولانی دچار فرسودگی شده و کهنه می شوند. پس فرد باید اقدامات لازمه را انجام دهد تا از خراب شدن کلی دستگاه پیشگیری کند.

برخی از یخچال ها برفک درست می کنند که برای کاربر حالتی ناخوشایند دارد. پس فرد جهت تمیز کردن قسمت های برفک زده است شیء تیز بهره می برد. این وسیله های تیز امکان دارد با ایجاد سوراخی جزئی به لوله آسیب برساند.

پس این موضوع دلیل دیگر کم شدن گاز بوده توسط فرد به وجود می آید. در اثر عوض کردن دکور یا تعویض محل زندگی یخچال جا به جا شده و لوله ها آسیب می بینند. با ایجاد این ضربه ها و ضربه های دیگر این نوع لوله ها دچار خرابی می شوند. در چنین حالتی گاز کم‌کم از یخچال خارج شده و کم می شود. 

 

اگر گاز یخچال نشت داشت چگونه آن را پیدا کنیم؟

اگر گاز یخچال نشت داشت چگونه آن را پیدا کنیم

نشت گاز یکی از موضوعات بسیار شایع در یخچال ها به شمار می رود. معمولا این نشت در بخش سیکل تبرید اتفاق می افتد. اما باید توجه داشت هنگام خروج گاز مقداری روغن خارج شده که سبب چرب شدن لوله ها می شود. یکی از آسان ترین روش ها برای فرد که بفهمد نشتی کجاست استفاده از صابون است.

کف صابون را به قسمت های مشکوک بزنید اگر در قسمتی حباب ایجاد شد یعنی آنجا نشتی دارد. مشعل هالید به رنگ آبی بوده و هیچ نوع دودی ندارد. با استفاده از این مشعل اگر محل نشتی داشته باشد آتش به رنگ سبز تغییر می کند. در نتیجه محل نشتی گاز به راحتی توسط مشعل هالید پیدا می شود.

نشت یاب الکترونیکی نیز با پیدا کردن محل نشت صدایی مانند آژیر را ایجاد می کند. با استفاده از این روش ها که برای کاربران راحت تر است به راحتی نشت یخچال خود را پیدا کنید. با پیدا کردن محل نشت کار تعمیر و بررسی فوق‌العاده راحت تر خواهد شد. علاوه بر این در وقت فرد صرفه جویی بالایی می شود.

 

انواع گازهای مصرفی یخچال ها کدامند؟

شرکت های سازنده از چندین نوع گاز برای طراحی یخچال ها استفاده می کنند. اما کلمه ی اول هر یک از گازها R لاتین است که معنای سرمازا را دارد. یکی از این گازها R600 می باشد این نوع در یخچال فریزرها بسیار مورد استفاده قرار می گیرد.

اما این گاز مصرف برق را بالا می برد که برخی از افراد از آن اجتناب می کنند. اما چون قیمت مناسبی دارد اغلب از این نوع در طراحی استفاده می شود. گاز R134 نوع دیگر از گازهای محبوب به حساب می آید. این نوع گاز بهبود کیفیت، عملکرد سرمازای عالی به دنبال دارد. به همین دلیل فوق‌العاده محبوب بوده و بسیار مورد انتخاب قرار می گیرد.

گازهای رایج دیگر شامل R12 ، R410 ، R22 ، R404 ، R507 و … می باشد. هر یک از این گازها معایب و نکات مثبت مخصوص به خود را دارند. اما در صورت نشتی هر یک سمی نبوده و به محیط و فرد هیچ آسیبی وارد نمی شود.

دیدگاهتان را بنویسید